Квіткова
Трохи з історії квітництва для цікавих

Орхідеї, як метелики...

 
Одна з найперших згадок про виняткові результати, отримані при закритому вирощуванні рослин відноситься до зими 1240 року. У Кельн прибуває голландський король Вільгельм, якому влаштовується прийом у приміщенні, прикрашеному деревцями у повному кольорі, ніби влітку. Вирощено було все Альбертом Магнусом, якого потім за незвичайність видовища звинуватили у чаклунстві. Однак мода на зимові сади розійшлася по всій Європі. Кожен монарх намагався влаштувати зимовий сад.
Причому вирощували там переважно фруктові дерева. Тоді і виникло саме слово "оранжерея" /апельсин - французькою "orange"/. Хоча були винятки - картопля та соняшник попередньо завозилися з Америки як квіти. Захоплення зимовими садами не уникнув і Петро I. За його наказом створювалися сади та оранжереї із властивим йому розмахом, поповнювалась експонатами рослинного походження всесвітньо відома Кунсткамера.

     
Основна кількість декоративних рослин потрапила до Європи під час колоніальних завоювань, коли на батьківщину звозилися всі "дивині". У північних країнах із відсутністю зелені в зимові місяці вічнозелені рослини було неможливо викликати захоплення. Згадайте Андерсонівський рожевий кущ Кая та Герди. Це не вигадка письменника. Квітництво стає загальним захопленням, центр якого знаходиться саме в північній країні-Голландії. Всім відомі голландські тюльпани, проте не всі знають, що вони отримані внаслідок селекційної роботи над привізними рослинами.
Рослини завжди були дуже вигідним товаром. З Індії везли рослини, що давали прянощі. З Америки кактуси та орхідеї. З Індокитаю – цитрусові. При цьому рослини не тільки вивозилися з колоній. Після їх вивчення багато хто з них їздив у колонії, що знаходяться вже в інших частинах світу. Такою є історія, наприклад, кавового дерева. Воно було завезене до Європи з Південної Америки та тоді перекочувало до Африки та Індії.
Справжній квітковий бум у середині 19 століття у Європі викликало одне здавалося б незначний винахід аглічанина Уорда. Він помітив, що більшість рослин починає добре розвиватись після приміщення під скляний ковпак. Подібних пристроїв сам Ворд та інші ботаніки збудували величезну кількість - від простих банок до технічно оснащених мінітепличок. Всі вони, як правило, називаються просто - "ящик Уорд". Секрет полягає у створенні підвищеної вологості, відсутності протягів та стабілізації температури. За наявності такого пристрою виникла можливість вирощувати найвибагливіші рослини у звичайних приміщеннях. До числа таких рослин належать папороті та орхідеї.
Тепер у райони їхнього зростання, насамперед це Південна Америка, вирушають справжні експедиції. Викликаний ажіотаж порівняний тільки із "золотою лихоманкою". Знавцями орхідей стають пройдисвіти і авантюристи, що вивозять рослини в Старий Світ тоннами. Праця затребувана - ціна на орхідеї надзвичайно висока. Їх купують і королі та ремісники.
Free Beautiful Photos   Next-Tube   Печать на холсте